Режимът увеличава шансовете за по-добро представяне
Снимка: Shutterstock
Ако ученици и студенти си лягат всяка вечер по едно и също време, ще имат по-добър успех в училище в сравнение с връстниците им, които нямат точно установен режим, констатираха учени от женската болница в Женева.
Те наблюдавали циркадните ритми при 61 студента, които в продължение на един месец си водили дневник за това в колко часа си лягат да спят. След това учените съпоставили режима им на сън с успеха им, пише The Daily Mail.
Резултатите от проучването им сочат, че студентите с нестабилен режим на сън показвали средни и по-скоро ниски резултати. Те по-трудно заспивали вечер, а сутрин често се налагало да се будят с часовник, и то го нагласяли да звъни по-късно.
При тях хормонът мелатонин, който регулира съня, се освобождава около 2, 6 часа по-късно, установили още учените.
В същото време нямало съществена разлика в продължителността на съня при младежите с режим и на останалите, които не се придържали към определен час за лягане вечер.
Причината: въздействие оказва дневната светлина, смятат изследователите. Тя „регулира“ и режима на сън и доколко възстановителен ще е той. И съветват през деня ученици и студенти да прекарват повече време навън, на дневна светлина, а вечер да не се застояват дълго пред компютрите.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари